Dolaskom hladnih dana i pojavom mrazeva javlja se ključni problem u jutarnjim satima – kako odlediti zaleđeni automobil? Pored toga što zima negativno utiče na vaš auto, još negativnije utiče na vaše strpljenje.
Ukoliko vam auto nije garažiran, onda verovatno znate da vas na jako niskim temperaturama očekuje odleđivanje automobila koji je parkiran u dvorištu ili na zavejanom parkingu. Umesto da se nervirate i paničite zbog kašnjenja na posao, pokušajte da odledite automobil uz savete koje vam donosimo u nastavku teksta.
Veoma je bitno da očistite sneg i led sa kompletnog automobila. Posebno je važno da očistite sneg sa krova, kako ne bi tokom vožnje ili iznenadnog kočenja spao na vetrobransko staklo, a samim tim vam ugrozio vidljivost i sigurnost. Ukoliko već nemate garažu, naš savet je da kupite ceradu za svoj automobil.
Neretko se dešava da je brava zaleđena, što vam dodatno stvara problem. Pomoću upaljača zagrejte ključ, a zatim ga stavite u bravu i vrlo malo okrećite. Ponavljajte postupak nekoliko puta dok se led u bravi ne otopi. Ukoliko temperature nisu previše niske, možete politi bravu i vrata toplom vodom.
Definitivno, najbolji način da odledite bravu je korišćenje sredstava za odleđivanje koje možete naći u svim bolje opremljenim prodavnicama. Takođe možete i preventivno delovati, tako što ćete pre pojave niskih temperatura sve brave naprskati sa WD 40 sredstvom, a glicerinom namazati kedere kako vrata ne bi zaledila.
Čišćenje leda i snega sa vetrobranskog stakla je nešto što ne voli ni jedan vozač, posebno ukoliko nema pri ruci strugač za led. Najlakši način je na vreme kupiti sredstvo za brzo odleđivanje stakla. Tako ćete tako ostvariti ogromnu uštedu vremena i poštedećete se nervoze.
Ovo sredstvo nije skupo, a zahvalno je, jer može trajati tokom cele zime. Posudu za tečnost za pranje stakla, napunite kvalitetnim sredstvom koje ne smrzava na niskim temperaturama. Usled češćeg korišćenja brisača tokom zime, dolazi do veće potrošnje tečnosti tako da je preporuka da u prtljažniku automobila uvek imate rezervu ove tečnosti.
Ukoliko iz nekog razloga dođe do oštećenja na šoferšajbni, važno je brzo reagovati kako bi se oštećenje saniralo. Ako primetite i najmanje oštećenje, obavezno zaštitite staklo od ulaska prljavštine i vlage a potom odmah otiđite do specijalizovanog servisa za auto stakla. Oni će najbolje proceniti da je moguća reparacija ili je potrebna zamena stakla. U svakom slučaju važno je da odmah reagujete.
Vrlo često se dešava da led zalepi brisače na vetrobransko staklo. Ni slučajno ih nemojte koristiti dok u potpunosti ne odledite šoferšajbnu. Ukoliko niste očistili led, a uključili ste brisače, oštetićete metlicu ili elektromotor brisača što će vas isložiti nepotrebnom trošku.
Retrovizori su takođe izloženi snegu i formiranju leda. Ukoliko ih uveče umotate folijom ili najobičnijom najlon kesom, bićete prijatno iznenađeni, ujutru kada shvatite da nisu zaleđeni.
Tokom niskih temperatura sa svim je logično da i kabina automobila bude veoma hladna. Pre čišćenja spoljašnosti auta, startujte automobil, uključite ventilaciju na maksimum i usmerite je prema vetrobranskom staklu. To vam može pomći kod odleđivanja i odmagljivanja šoferšajbne, a istovremeno ćete i ugrejati kabinu.
Zamagljena stakla, posebno vetrobransko staklo, onemogućavaju vidljivost. To je česta pojava tokom hladnih zimskih dana. Što su stakla prljavija, dolazi do jačeg magljenja. Savet je da redovno čistite stakla sa obe strane, kao i da koristite sredstvo protiv magljenja stakla.
S obzirom da svaki automobil poseduje grejače zadnjeg stakla, dovoljno je da ga uključite kako bi se zadnje staklo odledilo i odmaglilo.
I što je najvažnije pomirite se sa situacijom. Zimski period je težak i vozačima i pešacima. Ali ukoliko se naoružate strpljenjem i budete primenjivali neke od ovih saveta, sa manje stresa ćete dočekati proleće.